KALKULATOR PRĄDU

Zastanawiasz się ile dziennie kosztuje Cię oglądanie telewizora czy cotygodniowe pranie? Możesz to samodzielnie obliczyć za pomocą kalkulatora energii. Narzędzie to jest proste w obsłudze i nie wymaga specjalistycznej wiedzy – wystarczy podstawowa wiedza matematyczno-fizyczna oraz o danym urządzeniu.

Jak obliczyć ile kosztuje używanie danego sprzętu?

Urządzenie elektryczne, aby właściwie działać pobiera oczywiście energię elektryczną. Jest ona wyrażona w jednostce mocy, a konkretnie w watach. Na rachunku za prąd mamy jednak podane nasze zużycie w kilowatogodzinach. Jak zatem to obliczyć ile dane urządzenie bierze prądu i ile nas to kosztuje? Wystarczy zastosować kalkulator prądu, który opiera się na zastosowaniu prostych wzorów matematycznych.

W pierwszej kolejności moc urządzenia mnożymy przez czas użycia urządzenia. Wówczas otrzymujemy ilość zużytych kilowatogodzin. Następnie otrzymany wynik mnożymy przez aktualną stawkę za energię elektryczną. Wykonanie tego obliczenia da nam odpowiedź ile kosztuje nas korzystanie z danego urządzenia.

Przykładowo codzienne używanie przez 1 godzinę odkurzacza o mocy 1300 W kosztuje nas w skali miesiąca 11,70 zł (przyjmując, że 1 kWh kosztuje 0,30 zł).

Dlaczego warto używać kalkulatora prądu?

Dzięki kalkulatorowi energii można m.in. dowiedzieć się który konkretnie sprzęt w naszym domu pobiera najwięcej energii elektrycznej, jest pożeraczem prądu. Kalkulator ponadto może przyczynić się do wyrobienia nawyku oszczędzania energii elektrycznej.