Uncategorized

Jak będą wyglądać nowe etykiety energetyczne?

Jak będą wyglądać nowe etykiety energetyczne?

Już wkrótce na urządzeniach elektrycznych pojawią się nowe etykiety. Co prawda nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja, ale najprawdopodobniej nowe etykiety będą w obiegu w ciągu najbliższych trzech lat.

Wygląd nowych etykiet

Nowe etykiety energetyczne muszą być oficjalnie zatwierdzone przez Parlament Europejski oraz Radę Unii Europejskiej. Czym wyróżniają się nowe etykiety? Mają być bardziej czytelne dla konsumentów energii elektrycznej. Skala od A do G ma być pozbawiona +. Niedługo zatem nie kupimy już sprzętów z klasą A+, A++ czy A+++ bowiem te klasy znikną z oznaczeń urządzeń elektrycznych. Na etykiecie znajdzie się zatem całkowita konsumpcja prądu danego sprzętu w skali rocznej.

Problem z klasą energetyczną A

Jak zauważyli eksperci dotychczasowe etykiety nie spełniają w pełni swojej roli. Nie są przejrzyste dla konsumentów. Szczególnie niejasne są najwyższe klasy energetyczne, bowiem tutaj zamieszanie robią plusy. Spora część urządzeń, które możemy znaleźć w sklepach posiadają klasę energetyczną A, A+, A++ lub A+++. Klienci nierzadko z tego przepełnienia są zdezorientowani.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *