blog

Zużycie energii spada

Wydawać by się mogło, że im więcej sprzętów RTV czy AGD tym większe powinno być zapotrzebowanie na prąd. Portal wysokienapiecie.pl donosi, że gospodarstwa domowe w miastach potrzebują coraz mniej energii elektrycznej.

Zużycie prądu

Generalnie oczywiście zużycie prądu jest coraz to większe, ale głównie odpowiadają za to fabryki, biurowce czy centra handlowe. Spadek zużycia energii jest natomiast zauważalny w gospodarstwach domowych w miastach. To może dziwić, bowiem domów i mieszkań przybywa, tak jak z resztą używanych w nich urządzeń elektronicznych. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w polskich gospodarstwach domowych od kilku lat systematycznie zwiększa się liczba urządzeń AGD/RTV. Przykładowo, w 2009 roku tylko 14% gospodarstw domowych posiadało zmywarkę, a w 2015 roku już 27%. W tym samym czasie podwoiła się liczba gospodarstw, które są posiadają laptopy ( z 26% do 58%).

Efektywność energetyczna

Mniejsze zużycie prądu przez gospodarstwa domowe są wynikiem przede wszystkim posiadaniem coraz większej ilości urządzeń energooszczędnych. Im wyższej klasy energetycznej jest dany sprzęt, tym mniej pobiera energii elektrycznej. Według danych GUS z 2015 roku klasę energetyczną niższą niż A miało zaledwie 1% zmywarek i 3% chłodziarko-zamrażarek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *