Uncategorized

Audyt energetyczny dla firm

Przeprowadzenie audytu energetycznego choć jest obowiązkowe tylko dla większych przedsiębiorstw to jest zalecane wszystkim. Dzięki audytowi można zmniejszyć zużycie energii, a i co za tym idzie opłaty za prąd.

Etapy audytu energetycznego

W pierwszym etapie trzeba oczywiście wybrać firmę, która wykona audyt. Należy także utworzyć listę grup układów cechujących się energochłonnością. Następnie szacuje się efekty zarówno energetyczne, ekologiczne jak i ekonomiczne jakie mają dane przedsięwzięcia wywołać. Należy również napisać raport o przewidywanych efektach. Następnie osoby, które są odpowiedzialne za audyt prezentują Zarządowi biznes plan, który ma zostać wdrożony w firmie. Warto podkreślić, że spore znaczenie mają szkolenia pracowników. Kolejnym etapem jest eksploatacja systemu zarządzania energią. W jej ramach ma miejsce bieżąca eksploatacja systemu zarządzania energią. Tutaj przeprowadzane są działania naprawcze i konserwacyjne. Etapem jest porównanie, ocenienie obecnego stanu a oczekiwanymi efektami jakie miał przynieść audyt.

Częstotliwość audytów energetycznych

W przypadku dużych firm zaleca się, aby regularnie, czyli np. raz na 12 miesięcy przeprowadzić audyt energetyczny. Warto korzystać z systemu telemetrycznego, dzięki któremu można na bieżąco odczytywać dane o zużyciu energii z liczników oraz sprawować nadzór nad wskaźnikami energetycznymi. Tego typu rozwiązania pozwalają na monitorowanie kosztów energii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *