Uncategorized

Żarówki energooszczędne

Zwykle żarówki zostały już wycofywane z produkcji, choć nadal jeszcze są dostępne w sklepach. Do wyboru jest mnóstwo żarówek energooszczędnych, których zaletą jest fakt, że oszczędzają energię. Żarówki energooszczędne w porównaniu do zwykłych zużywają o 70% mniej energii elektrycznej.

Dlaczego wycofano zwykłe żarówki?

Tradycyjne żarówki zostały wycofane z produkcji przede wszystkim z uwagi na ochronę środowiska. Szacuje się, że jeśli każda rodzina w UE będzie korzystać z oświetlenia energooszczędnego oraz sprzętu energooszczędnego to w skali roku emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o 15 mln ton, do tego zmniejszy się zużycie prądu o około 40 TWh. Żarówki energooszczędne nierzadko są nazywane także świetlówkami, a od zwykłych żarówek wyróżniają się przede wszystkim oszczędzaniem energii, lepszą żywotnością i wydajnością energetyczną oraz ekologicznością.

Zalety i wady żarówek energooszczędnych

Oczywiście największą zaletą żarówek jest mniejszy pobór energii. W porównaniu do tradycyjnych żarówek pobierają o 70- 80% mniej prądu. Żarówka energooszczędna o mocy 20W z sukcesem zastępuje 100 watową zwykłą żarówkę. Ich żywotność jest aż dziesięciokrotnie dłuższa. Do wad takich żarówek zaliczamy m.in. długie nagrzewanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *